Rreth 60 të shoqëruar për protestës tek godina e PD

Rreth 60 të shoqëruar për protestës tek godina e PD

Prokuroria e Tiranës ka vijuar hetimet për protestën e djeshme tek godina e selisë së Partisë Demokratike. Gazetarja e Klan News, Glidona Daci, raporton se deri tani numri i personave të shoqëruar në komisariat për dhunën në protestë ka shkuar

Lexo artikullin e plotë
Dhunë dhe kaos në PD/ BE reagon ashpër ndaj protestës së Berishës

Dhunë dhe kaos në PD/ BE reagon ashpër ndaj protestës së Berishës

Faktorët ndërkombëtarë kanë reaguar për protestën që po zhvillohet para selisë së PD, të thirrur nga ish-kryeministri Sali Berisha. Në një postim në ‘Facebook”, delegacioni i BE në Tiranë dënon aktet e dhunës dhe kaosit në selinë blu. “Delegacioni i

Lexo artikullin e plotë
“Lufta” në PD/ Mbi 10 persona të ndaluar, shumë të lënduar

“Lufta” në PD/ Mbi 10 persona të ndaluar, shumë të lënduar

Ndonëse nuk ka ende një bilanc zyrtar, përleshjet tek selia e PD para dhe pas ndërhyrjes së policisë kanë lënë pas një bilanc të rëndë. Janë mjaft persona që kanë mbetur të lënduar gjatë incidenteve dhe skenave të dhunës në

Lexo artikullin e plotë
Dhuna në PD, Kim: SHBA janë të shqetësuara, ata që nxisin dhunën do jenë përgjegjës

Dhuna në PD, Kim: SHBA janë të shqetësuara, ata që nxisin dhunën do jenë përgjegjës

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka reaguar për situatën në PD duke bërë thirrje që të mos ketë dhunë. Yuri Kim  në Twitter u bën thirrje organizatorëve të protestës të qëndrojnë larg dhunës dhe të vendosin qetësi. Ajo thotë se ata:

Lexo artikullin e plotë
Dhuna në PD! Ambasada italiane: E papranueshme!

Dhuna në PD! Ambasada italiane: E papranueshme!

Ambasada italiane në Tiranë reagon për protestën e dhunshme të zhvilluar sot para selisë së PD, e thirrur nga Sali Berisha. Ambasada italiane dënon aktet e dhunës, ndërsa thekson se “Përdorimi i dhunës si një mjet politik është i papranueshëm

Lexo artikullin e plotë
Protesta e Berishës degjeneroi në dhunë

Protesta e Berishës degjeneroi në dhunë

Policia e Shtetit njofton se po mbledh provat e dhunës në selinë e PD-së për të vendosur përpara drejtësisë të gjithë autorët që e kthyen në skenë krimi selinë blu. Policia e Shtetit u përgjigjet edhe akuzave të Sali Berishës

Lexo artikullin e plotë
Kaosi dhe shkatërrimi i selisë së PD-së, OSBE: Po ndjekim gjithçka

Kaosi dhe shkatërrimi i selisë së PD-së, OSBE: Po ndjekim gjithçka

Prezenca e OSBE-së deklaron se po ndjek zhvillimet e sotme pranë selisë së Partisë Demokratike. “Ne nxitim të gjithë aktorët e përfshirë të përmbahen nga çdo akt dhune dhe vlerësojmë policinë për ruajtjen e rendit publik. Protestat paqësore janë në

Lexo artikullin e plotë
‘Vend ngjarje, mos kalo’! Policia i vendos shiritin selisë së PD

‘Vend ngjarje, mos kalo’! Policia i vendos shiritin selisë së PD

Policia e Shtetit dhe Forcat speciale kanë marrë nën kontroll selinë e Partisë Demokratike. Policia ka rrethuar të gjithë selinë blu me shiritin “vend ngjarje, mos kalo!” e cila përkthehet në nisje të hetimeve për çdo akt dhune ushtruar ndaj

Lexo artikullin e plotë
PD pas protestës së dhunshme, pamjet kaotike

PD pas protestës së dhunshme, pamjet kaotike

Selia e Partisë Demokratike është rrethuar me shiritin e verdhë të policisë, pasi zona tashmë konsiderohet skenë krimi. Në ambientet e PD-së, protestuesit demokratë përdorën dhunë, duke thyer dyert dhe dritaret e godinës. Dëmet materiale janë të shumta, ndërsa disa

Lexo artikullin e plotë
Xhama te thyer, dyer të shqyera e karrige përmbys, pamje nga selia e PD

Xhama te thyer, dyer të shqyera e karrige përmbys, pamje nga selia e PD

Mbështësit e Berishës janë larguar tashmë nga selia e PD-së duke iu drejtuar kryeministrisë, ndërkohë që policia ka vënë rendin rreth kësaj godine. Përplasja aty ndodhi për të paktën dy orë, ku mbështetësit e Berishës përdoren edhe mjete të rënda

Lexo artikullin e plotë