Mafiozët shtiren si biznesmenë, identifikohen bandat shqiptare të drogës në Karaibe

Mafiozët shtiren si biznesmenë, identifikohen bandat shqiptare të drogës në Karaibe

Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion turistik. Duke qenë të preferuara për turistët nga e gjithë bota, ato bëhen një treg potencial për drogat që përdoren nëpër feta të Kankunit, Playa del Carmen, Tulum etj. DEA Amerikane dhe Interpol

Lexo artikullin e plotë
Roli i shqiptarëve në grupet kriminale

Roli i shqiptarëve në grupet kriminale

Në botën e mafias italiane, kryesisht asaj që vepron në Foggia ka filluar të shembet edhe muri i heshtjes. Kjo po tregohet edhe nga të penduarit e disa prej anëtarëve kryesorë të klaneve Gargano, ku tashmë janë katër bashkëpunëtorë të

Lexo artikullin e plotë
Në strofullën e një Forex-i shqiptar, aty ku ngrihet kurthi i grabitjes së parave

Në strofullën e një Forex-i shqiptar, aty ku ngrihet kurthi i grabitjes së parave

Një figurë gjigande e Jordan Belfort, ujkut të Wolf Street pikturuar në mur, ngjitur me dhjetra shprehje motivuese. Kështu duket një zyrë Forex-i ilegale në Shqipëri, një lojë psikologjike që “luan” me paranë. Gazeta Al arriti të shikonte brenda mjediseve

Lexo artikullin e plotë
Greqia kthehet në llogore lufte! Shqiptarët që ‘lanë kokën’ jashtë kufijve

Greqia kthehet në llogore lufte! Shqiptarët që ‘lanë kokën’ jashtë kufijve

Edhe pse në tentativë për të ndërtuar një jetë të re, larg hasmërive dhe konflikteve që kanë pasur në Shqipëri dhe jo vetëm, shqiptarët e diasporës jo gjithmonë ia kanë dalë mbanë. iti që lamë pas shënoi një bilanc të

Lexo artikullin e plotë
Kultivuesit shqiptarë të kanabisit zhvendosen në Spanjë

Kultivuesit shqiptarë të kanabisit zhvendosen në Spanjë

Në prill Shkëlqimi – emri i tij është ndryshuar nga redaksia – po bëntë gati valixhet në qytetin e tij të lindjes në Vlorë për të udhëtuar drejt rajonit të Katalonisë në Spanjë. Miqtë e tij i kishin premtuar punësim

Lexo artikullin e plotë