Çfarë do të bëjë Xi përballë dështimeve të Putinit?

Çfarë do të bëjë Xi përballë dështimeve të Putinit?

Jehona e disfatave të pësuara së fundmi nga Rusia në Ukrainë – si rezultat i një kundërofensivë në verilindje dhe jug të vendit – mund të arrijë deri në Kinë. Jemi ende në fushën e spekulimeve dhe mbivendosjeve të çështjeve

Read Full Article
Rikthehet lufta, vriten dhjetëra ushtarë armenë

Rikthehet lufta, vriten dhjetëra ushtarë armenë

Armenia ka deklaruar se të paktën 49 ushtarë armenë janë vrarë në përplasjet përgjatë kufirit me Azerbajxhanin pas një përshkallëzimi të mprehtë të armiqësive mes dy vendeve që bëri që Rusia dhe Shtetet e Bashkuara të bëjnë thirrje për përmbajtje,

Read Full Article
Departamenti i Drejtësisë u dërgon fletëthirrje më shumë se 30 njerëzve nga rrethi i Trump

Departamenti i Drejtësisë u dërgon fletëthirrje më shumë se 30 njerëzve nga rrethi i Trump

Zyrtarë të lartë nga mbledhja e fondeve politike dhe operacioni i ish-fushatës së Donald Trump janë në mesin e dhjetëra njerëzve në rrethin e ish-presidentit që morën fletëthirrje nga juria e madhe ditët e fundit – ndërsa Departamenti i Drejtësisë

Read Full Article
Presidenti Biden, fjalim mbi përpjekjet për t’i dhënë fund kancerit

Presidenti Biden, fjalim mbi përpjekjet për t’i dhënë fund kancerit

Presidenti Joe Biden u bëri thirrje amerikanëve të hënën që të bashkohen për një “qëllim të ri kombëtar”, përpjekjen e administratës së tij për t’i dhënë fund kancerit. Në Bibliotekën dhe Muzeun Presidencial John F. Kennedy, zoti Biden i bëri

Read Full Article
Çlirimi nga Ukraina i territorit të pushtuar nga Rusia, mund ta rrëzojë Vladimir Putinin

Çlirimi nga Ukraina i territorit të pushtuar nga Rusia, mund ta rrëzojë Vladimir Putinin

Gjatë 6 ditëve të fundit, forcat e armatosura të Ukrainës kanë depërtuar në thellësi të linjave të trupave ruse në cepin verilindor të vendit, kanë përparuar ndjeshëm drejt lindjes dhe kanë çliruar dhjetëra qytete dhe fshatra që deri një javë

Read Full Article