Kthehu në faqen kryesore

Posts From Kronika

Ja pse Kastrioti dhe Skenderi sot meritojnë respekt!

Ja pse Kastrioti dhe Skenderi sot meritojnë respekt!

Shkruan: Driton ZENKU Shtetet e Bashkuara të Amerikës sot shënojnë pavarësinë. Ishte viti 1776 dhe data 4 korrik kur populli amerikan përjetojë Deklaratën e Pavarësisë dhe kur shtetet federale tashmë ishin shtete të bashkuara, të lira dhe të pavarura. Si

Lexo artikullin e plotë
Dhunë në protestën e organizuar nga VMRO

Dhunë në protestën e organizuar nga VMRO

Nën moton “Ultimatum – Jo faleminderit” para Qeverisë për të tretën ditë radhazi vazhdoi protesta kundër pranimit të “propozimit francez” për heqjen e vetos bullgare dhe fillimin e negociatave për anëtarësim të Maqedonisë. Disa nga demonstruesit janë përplasur me policinë,

Lexo artikullin e plotë
Ahmeti nga Gostivari:  BDI është historia më e bujshme e shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut

Ahmeti nga Gostivari: BDI është historia më e bujshme e shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut

Gjatë ceremonicë së dorëzimit të detyrës, Kryetar dege në Gostivar, ku të pranishëm ishin edhe lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim – BDI, Ali Ahmeti, zv.kryeministri i parë Artan Grubi, kryeparlamentarit Talat Xhaferi, kryetarit të komisionit zgjedhor partiak Ejup Rustemi,

Lexo artikullin e plotë
Grubi: Kryesia e re do t’i qaset punës për të sjellur ndryshimin në Gostivar

Grubi: Kryesia e re do t’i qaset punës për të sjellur ndryshimin në Gostivar

Sonte BDI dega në Gostivar organizoi ceremoninë e dorëzimit të detyrës, kryetar dege. Në prani të liderit, Ali Ahmeti, zyrtarëve të lartë partiak e qeveritar, Bashkim Hasani ia dorëzoi detyrën kryetarit të sapozgjedhur, Valdet Xhaferi, raporton Gostivari Sot. I pranishëm

Lexo artikullin e plotë
Osmani i kënaqur nga mbështetja që po merr Maqedonia e Veriut nga miqtë europian

Osmani i kënaqur nga mbështetja që po merr Maqedonia e Veriut nga miqtë europian

Ministri i jashtëm Bujar Osmani, përmes një postimi të ndarë në rrjetet sociale, është shprehur i kënaqur nga mbështetja që po merr Maqedonia e Veriut për startin e suksesshëm të bisedimeve vjen edhe nga miqtë tanë të vet Unionit”, transmeton

Lexo artikullin e plotë
Propozim i mirë, të mendojmë më kokë të ftohtë, thotë Kovaçevski

Propozim i mirë, të mendojmë më kokë të ftohtë, thotë Kovaçevski

Kreu i Qeverisë, Dimitar Kovaçevski në konferencën për shtyp pas takimit me kryetarin e VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski tha propozimi i ri francez për zgjidhjen e çështjes me Bullgarinë nuk dëmton gjuhën dhe identitetin maqedonas, përcjell TV21. Kovaçevski drejtuar qytetarëve tha

Lexo artikullin e plotë
Propozimi francez i pranueshëm për Pendarovskin

Propozimi francez i pranueshëm për Pendarovskin

Propozimi frances i modifikuar është i pranueshëm për presidentin Stevo Pendarovski. Kështu u deklarua pas takimit me Këshillin e Sigurisë ku u shqyrtua propozimi që çon vendin drejtë fillimit të negociatave me Bashkimin Evropian. Vendimi për të pranuar propozimin e

Lexo artikullin e plotë
Grubi: Askush, në asnjë rrethanë, nuk mund të asimilojë askënd në shekullin e 21

Grubi: Askush, në asnjë rrethanë, nuk mund të asimilojë askënd në shekullin e 21

“Askush, në asnjë rrethanë, nuk mund të asimilojë askënd në shekullin e 21-të, në vitin 2022, në botën e sotme. Absurde dhe fyese është përpjekja për të imponuar frikë! Sot gjithçka dihet, asgjë nuk mund të fshihet! Pushtimet ushtarake, krimet

Lexo artikullin e plotë
Dimovski dhe dilemat e tij hamletiane!

Dimovski dhe dilemat e tij hamletiane!

Shkruan: Driton ZENKU Nga viti 2006 deri në vitin 2020 ka qenë deputet në Kuvedin e Maqedonisë së Veriut. Ka qenë eksponent i lartë i partisë maqedonase, VMRO-DPMNE. Ilija Dimovski iu drejtua me një shkrim në rrjetet sociale shefit të diplomacisë,

Lexo artikullin e plotë
Çfarë u bisedua në Këshillin e Sigurisë? Tregon Bujar Osmani

Çfarë u bisedua në Këshillin e Sigurisë? Tregon Bujar Osmani

Në kabinetin e presidentit Stevo Pendarovski të dielën në mesditë u mbajt mbledhja e Këshillit të Sigurisë ku u shqyrtua propozimi i modifikuar i presidencës franceze me BE-në për fillimin e negociatave të Republikës së Maqedonisë së Veriut me Bashkimin

Lexo artikullin e plotë