Rikthehet lufta, vriten dhjetëra ushtarë armenë

Kronika
By Kronika 13 Shtator, 2022 09:33

Rikthehet lufta, vriten dhjetëra ushtarë armenë

Armenia ka deklaruar se të paktën 49 ushtarë armenë janë vrarë në përplasjet përgjatë kufirit me Azerbajxhanin pas një përshkallëzimi të mprehtë të armiqësive mes dy vendeve që bëri që Rusia dhe Shtetet e Bashkuara të bëjnë thirrje për përmbajtje, shkruan Reuters.

Përshkallëzimi i armiqësive midis vendeve të Kaukazit jugor ka nxitur frikën se një luftë e dytë e plotë mund të shpërthejë në botën post-sovjetike, përveç pushtimit rus të Ukrainës.

Armenia tha se disa qytete pranë kufirit me Azerbajxhanin, duke përfshirë Jermuk, Goris dhe Kapan, po bombardoheshin në orët e para të së martës dhe se vendi i ishte përgjigjur asaj që e quajti një “provokim në shkallë të gjerë” nga Azerbajxhani, raporton abcnews.al.

Baku tha se ishte sulmuar nga Armenia.

Kryeministri armen, Nikol Pashinyan, akuzoi Azerbajxhanin për sulme ndaj qyteteve armene sepse nuk donte të negocionte për statusin e Nagorno-Karabakut, një enklavë e cila është brenda Azerbajxhanit, por e populluar kryesisht nga armenë etnikë.

“Intensiteti i armiqësive është ulur, por sulmet në një ose dy fronte nga Azerbajxhani vazhdojnë”, tha Pashinyan në një fjalim në parlament.

Mediat azere raportuan se një marrëveshje armëpushimi ishte shkelur pothuajse menjëherë pasi hyri në fuqi të martën.

Si Rusia ashtu edhe Shtetet e Bashkuara i bënë thirrje Bakut dhe Jerevanit të respektojnë përmbajtje.

“Siç e kemi bërë të qartë prej kohësh, nuk mund të ketë zgjidhje ushtarake për konfliktin,” tha në një deklaratë sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken.  “Ne kërkojmë që menjëherë t’i jepet fund çdo armiqësie ushtarake.”

Ministria e Jashtme ruse tha në një deklaratë se konflikti midis Armenisë dhe Azerbajxhanit “duhet të zgjidhet ekskluzivisht përmes mjeteve politike dhe diplomatike”.

Rusia, e cila operon një bazë ushtarake në Armeni, dërgoi mijëra paqeruajtës në rajon në vitin 2020, si pjesë e një marrëveshjeje për t’i dhënë fund armiqësive gjashtëjavore gjatë të cilave Azerbajxhani mori në kontroll zona të konsiderueshme territoriale në dhe rreth Nagorno-Karabakut, raporton abcnews.al.

Moska është një ndërmjetës kryesor në rajon dhe një aleat i Jerevanit përmes Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) të udhëhequr nga Moska, e cila u mblodh të martën për të diskutuar situatën.

Turqia nga ana tjetër mbështet Azerbajxhanin. Ministrat e Mbrojtjes të Armenisë dhe Rusisë folën të martën në mëngjes dhe ranë dakord të ndërmarrin hapa për të stabilizuar situatën në kufi.

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu bisedoi me homologun e tij azerbajxhanas Jeyhun Bayramov dhe i bëri thirrje Armenisë që të “ndalojë provokimet e saj”.

Charles Michel, presidenti i Këshillit Europian, i kërkoi gjithashtu Pashinyanit të parandalojë përshkallëzimin e mëtejshëm. Michel u takua me Pashinyan dhe presidentin e Azerbajxhanit Ilham Aliyev muajin e kaluar në Bruksel për bisedime mbi normalizimin e marrëdhënieve midis palëve, duke bërë thirrje për zgjidhje në çështjet humanitare dhe perspektivën e një traktati paqeje mbi Nagorno-Karabakun.

Kronika
By Kronika 13 Shtator, 2022 09:33
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*