Departamenti i Drejtësisë u dërgon fletëthirrje më shumë se 30 njerëzve nga rrethi i Trump

Kronika
By Kronika 13 Shtator, 2022 09:20

Departamenti i Drejtësisë u dërgon fletëthirrje më shumë se 30 njerëzve nga rrethi i Trump

Zyrtarë të lartë nga mbledhja e fondeve politike dhe operacioni i ish-fushatës së Donald Trump janë në mesin e dhjetëra njerëzve në rrethin e ish-presidentit që morën fletëthirrje nga juria e madhe ditët e fundit – ndërsa Departamenti i Drejtësisë intensifikon hetimin e tij penal për ngjarjet e 6 janarit 2021.

Midis tyre janë ish-menaxheri i fushatës së Trump, Bill Stepien dhe Sean Dollman, i cili punoi për fushatën presidenciale të Trump 2020 si shef financiar, kanë bërë me dije burime të njohura me këtë çështje për CNN.

Dan Scavino, ish-zëvendës shefi i kabinetit të Trump, gjithashtu kohët e fundit mori një fletëthirrje, sipas një burimi të njohur me këtë çështje.

Në total, më shumë se 30 individë me lidhje me Trump kanë marrë fletëthirrje ditët e fundit. Thirrjet kërkojnë dokumente dhe në disa raste dëshmi para një jurie të madhe në Uashington, DC.

Komiteti i 6 janarit do të takohet personalisht të martën ndërsa debaton nëse do të ftojë Trump dhe Pence të paraqiten.

Kronika
By Kronika 13 Shtator, 2022 09:20
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*