Lajmi mirë: Foshnja e humbur ribashkohet me familjen

Kronika
Nga Kronika 9 Janar, 2022 21:43

Lajmi mirë: Foshnja e humbur ribashkohet me familjen

Një djalë i vogël, i ndarë nga prindërit e tij në kaosin e evakuimit amerikan nga Afganistani, më në fund u ribashkua me familjen e tij.

Talibanët sapo kishin marrë kontrollin e vendit në gusht dhe shumë afganë po përpiqeshin dëshpërimisht të iknin. Sohail Ahmadi, dy muajsh, iu dorëzua një ushtari amerikan mbi një gardh, për ta mbrojtur atë nga shtypja, ndërsa mijëra njerëz shtyheshin për të hyrë në aeroportin e Kabulit.

Por, kur familja e tij ishte brenda, Sohail nuk gjendej askund, shhkruan BBC, përcjell rtv21.tv

Pas një kërkimi të furishëm, por të kotë për foshnjën, babai i tij Mirza Ali Ahmadi, i cili kishte punuar si roje sigurie në ambasadën amerikane, nëna Suraya dhe katër fëmijët e tjerë të tyre u dërguan në një fluturim evakuimi për në SHBA.

Për muaj të tërë ata nuk e kishin idenë se ku ishte djali i tyre i vogël.

Por, pasi lexoi një raport të Reuters për kërkimin e familjes për Sohail, në nëntor ai u gjet në shtëpinë e një taksisti 29-vjeçar të quajtur Hamid Safi.

Safi tha se kishte gjetur Sohail vetëm dhe duke qarë në tokë në aeroport, tha agjencia e lajmeve. Pasi u përpoq të gjente familjen e djalit, ai vendosi ta çonte në shtëpi te gruaja dhe fëmijët e tij dhe ta rriste si djalin e tij.

Ata e quajtën foshnjën Mohammad Abed dhe postuan foto të të gjithë fëmijëve së bashku në faqen e Safi në Facebook.

Kur u konfirmua vendndodhja e Sohail, gjyshi i foshnjës, Mohammad Qasem Razawi, i cili jeton në provincën verilindore të Badakhshan, bëri një udhëtim të gjatë në Kabul për të kërkuar që fëmija të kthehej.

Megjithatë, Safi refuzoi të dorëzonte foshnjën dhe kërkoi që ai dhe familja e tij gjithashtu të evakuoheshin në SHBA, sipas Reuters.

Pas shtatë javësh negociata, policia talebane organizoi një zgjidhje midis dy familjeve dhe foshnja iu kthye gjyshit të tij të shtunën, raportoi Reuters.Prindërit e tij thanë se ishin shumë të lumtur pasi panë ribashkimin përmes video-chatit.

“Ka festime, valle, këndim. Është vërtet si një martesë.”

Ata shpresojnë se së shpejti do të bëhen marrëveshje që Sohail t’u dërgohet atyre në shtetin amerikan të Michiganit, ku ata janë vendosur tani./21Media

Kronika
Nga Kronika 9 Janar, 2022 21:43